Anadolu Hastaneleri
Anadolu Hastaneleri
Anadolu Hastaneleri
Anadolu Hastaneleri
Anadolu Hastaneleri
Anasayfa Sağlık Rehberi Ozon Torbalama Nedir, Hangi Tedavilerde Nasıl Uygulanır?

Ozon Torbalama Nedir?

Ozon gazının kapalı şekilde bacaklara, ayaklara veya vücudun herhangi bir bölgesine özel plastik torbalarda dolaştırılmasına verilen addır. Bu işleme harici ozon tedavisi adı da verilir. İşleme başlamadan önce tedavi edilecek bölge su ile nemlendirilir. Bunun nedeni ise tedavinin kuru bölgelerde etki göstermemesidir. Enfeksiyona maruz kalan alanlar, uçuklar ve ülser benzeri yaralar bu teknik sayesinde tedavi edilebilmektedir. Korkulu rüyalarımız olan yaraların büyük çoğunluğunu tedavi edebilen bu yöntem günümüzde sıklıkla kullanılır.

 

Özellikle diyabet hastalarının çok tercih ettiği bu yöntem tedavisi zor olan ayak yaralarında birebirdir. İnsan sağlığına da son derece faydalı olan ozon gazının sağlık tehdit edici hiçbir unsuru söz konusu değildir.

 

Açık yara, iyileşmeyen yara, yanık gibi durumlarda, ilgili bölgeye ozon lokal olarak uygulanır. Torba içine alınan organa ozon gazı direkt olarak verilir. Bu yöntem enfeksiyon odaklarını ortadan kaldırmakla kalmayıp yaranın iyileşmesini de hızlandırır. Majör terapiyle beraber uygulandığında çok olumlu hatta şaşırtıcı derecede iyi sonuçlar alınmaktadır.

 

Ozon Torbalama Nasıl Uygulanır?

Özellikle iyileşmesi çok zor olan diyabetik ayak yaralarında kullanılan ozon torbalama tedavisinde özel torbalar kullanılarak yara olan bölge tamamen sarılıp içeriye yeteri kadar ozon gazı verilir. Bu yöntemde yaranın bulunduğu alanda oksijen miktarı artarken doku ve hücreler kendini yeniler. Bu sayede onarım başlamış olur. Burada en önemli hususlardan bir tanesi sabırlı olmaktır. Tedavi bir kerede yapılamaz. Seanslar halinde uygulanan yöntemin kaç seans süreceği yara ciddiyetine bağlı olarak değişiklik gösterir. Haftada hasta isteğine göre 2 ya da 3 seans uygulanabilir. Yaranın net olarak iyileşmesi ise genel olarak 10 seans ile 20 seans arasında değişmektedir. Yaranın daha ciddi olması durumunda seans sayısı elbette artış gösterecektir.

Diğer Yazılar