Anadolu Hastaneleri
Anadolu Hastaneleri
Anadolu Hastaneleri
Anadolu Hastaneleri
Anadolu Hastaneleri
Anasayfa Sağlık Rehberi Alzheimer ve Parkinson Hastalarında İdrar Kaçırma Tedavisi Nedir?
Anadolu Hastaneleri
Anadolu Hastaneleri
Alzheimer ve Parkinson Hastalarında İdrar Kaçırma Tedavisi Nedir?

Silivri Anadolu Hastanesi
f
Anadolu Hastaneleri Anadolu Hastaneleri Anadolu Hastaneleri Anadolu Hastaneleri

İdrar kaçırma, Multiple Skleroz, İnme, Alzheimer ve Parkinson Hastalığı gibi nörolojik hastalıkları olan hastalarda sık görülen bir sorundur. Hastanın yaşam kalitesini etkileyen rahatsız edici bir şikayettir. Unutkanlık şikayetini arttırdığı ve faydası gösterilemediği için bu hastalara idrar kaçırma ilaçları verilememektedir.

Transkutanöz elektriksel sinir stimülasyonu (TENS), üriner inkontinansı yönetmeye yardımcı olabilen ameliyat gerektirmeyen ve görece yeni bir tedavidir.

Bu tedavi, vücuttaki sinir liflerini uyarmak için düşük dozda elektrik uyarısı kullanan bir cihaz ile uygulanır. İdrar yapmayla ilişkili sinirleri uyararak idrar torbası kontrolünü iyileştirmeye ve idrar kaçırma sıklığını azaltmaya yardımcı olur.

Bilimsel araştırmalar, TENS'in Alzheimer ve Parkinson Hastalığı olan hastalarda idrar kaçırma için etkili bir tedavi olabileceğini göstermiştir. TENS tedavisi güvenlidir, girişim gerektirmeyen bir yöntemdir.  Bilinen hiçbir yan etkisi yoktur. Yarım saat süren haftada bir kere uygulanan, en az bir aylık tedavi seanslarını içermektedir.

İdrar kaçırma tedavisindeki etkinliğine ek olarak, TENS tedavisinin nörolojik hastalıkları olan hastalar için başka yararları da olduğu bulunmuştur. TENS, kas gücünü artırmaya, kas spazmlarını azaltmaya ve ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilir. Parkinson Hastalığı olan hastalarda denge ve yürüyüşü iyileştirmede de etkili olduğu bulunmuştur.

Sonuç olarak, TENS tedavisi, Alzheimer ve Parkinson Hastalığı olan hastalarda idrar kaçırma için ameliyat ve her gün ilaç almayı gerektirmeyen, güvenli ve etkili bir tedavi yöntemidir. Ayrıca kas gücünü artırmak, kas spazmlarını azaltmak ve ağrıyı hafifletmek gibi ek faydalar sağlayabilir. Siz veya sevdiğiniz biri idrar kaçırma sorunu yaşıyorsa, TENS tedavisinin uygun bir tedavi seçeneği olup olmadığı konusunda nöroloji doktorunuzla konuşun.

Diğer Yazılar