Anadolu Hastaneleri
Anadolu Hastaneleri
Anadolu Hastaneleri
Anadolu Hastaneleri
Anadolu Hastaneleri
Anasayfa Sağlık Rehberi Şiddetli Boyun kaynaklı başağrısı
Anadolu Hastaneleri
Anadolu Hastaneleri
Şiddetli Boyun kaynaklı başağrısı

Silivri Anadolu Hastanesi
f
Anadolu Hastaneleri Anadolu Hastaneleri Anadolu Hastaneleri Anadolu Hastaneleri

Sık görülen ancak tanıda gecikme olması nedeniyle az bilinen “servikojenik ağrılar” hem baş hem de boyun bölgesinde, omurganın kas, eklem, sinir yapılarında hasarlanmalara bağlı oluşan tek taraflı, şiddetli baş ve boyun ağrılarıdır. Genellikle baş veya boyun yaralanması ile ilişkilidir, ancak travma olmadan da meydana gelir. Tipik olarak donuk ve yayılan boyun ağrısı; ense üzerinde baskı ile hassasiyet; boyun omurganın ağrılı dönüşü ve kısıtlı aktif ve pasif boyun hareket açıklığı ile ağrının eşlik ettiği boyun ağrısı tipidir. Teşhis için doğrulanmış, sinir blokları (iğne ile tanı koyma) hem tanısal hem de tedavi edicidir. Ağızdan alınan ağrı kesicilere yanıt vermez. Kas germe ve manuel terapi yöntemleri boyun kaynaklı baş ağrısı için incelenmiştir, ancak yayınlanmış literatürün çoğu vaka raporları veya vakalardan oluşmaktadır, etkisi kesin değildir. Ayırıcı tanıda beyin sarkması, romatizmal hastalıklar, boyun fıtığı, boyun damar hastalıkları açısından dikkatli olunmalıdır. Tanı ve tedavide uygun hasta seçimi gözetilerek kortikosteroid ve lokal anesteziklerin kullanıldığı büyük oksipital sinir blokajı ve tetik nokta enjeksiyonunun fayda ettiği gösterilmiştir (1).

Tek taraflı, şiddetli, ağrı kesici ilaçlara yanıt vermeyen, boyundan başa ve sırta, omza yayılan ağrıların “servikojenik ağrı” açısından ağrı uzmanları tarafından değerlendirilmesi, tetkik ve tedavi edilmesi gerekmektedir.

 

1- Devrimsel Harika Ertem, İlhan Yılmaz. The Effects of Repetitive Greater Occipital Nerve Blocks on Cervicogenic Headache. Turk J Neurol. 2019; 25(2): 82-86.

Diğer Yazılar