Anadolu Hastaneleri
Anadolu Hastaneleri
Anadolu Hastaneleri
Anadolu Hastaneleri
Anadolu Hastaneleri
Anasayfa Sağlık Rehberi SONBAHAR VE KIS AYLARINA ACI REÇETE
Anadolu Hastaneleri
Anadolu Hastaneleri
SONBAHAR VE KIS AYLARINA ACI REÇETE

Silivri Anadolu Hastahanesi
f
Anadolu Hastaneleri Anadolu Hastaneleri Anadolu Hastaneleri Anadolu Hastaneleri

Sonbahar depresyonuna karşı acı reçete!

Sonbahar ve kış aylarında günlerin kısalmasıyla birlikte birçok kişide mevsimsel depresyon eğilimi başlıyor. Beslenme ve Diyet UzmanıPınar Kurt, aslında mevsimsel depresyonu doğru beslenmeyle yenmenin mümkün olabileceğini söyledi. Kırmızı pul biber gibi acı besinlerin mutluluk veren endorfin maddesinin salgılanmasını sağladığını belirtti.

Her mevsim olduğu gibi sonbahar mevsiminde de dikkat ettiğimiz gıdalara dair farkındalıklarımızı yüksek tutmamız gerektiğini belirten Beslenme ve Diyet Uzmanı Pınar Kurt, “Sonbahar depresyonla birlikte kiloları da beraberinde getirebiliyor. Her gün kalori sayımı yapamasak bile muhakkak ne kadar dengeli beslendiğimizin takibinde olmamız gerekiyor. Günlük diyetimizde mutlaka protein, karbonhidrat ve yağ içeren gıdaların hepsini dengeli şekilde tüketmeliyiz. Özellikle gripten korunmak için beslenmemizde sebzelere yer vermeliyiz. Günlük su tüketimimizi 2-3 litre (En az 7-8 bardak) olarak ayarlamalıyız. Fiziksel de aktiviteyi olabildiğince yüksek tutmamız gerekiyor” diye konuştu.

PUL BİBER, MUZ VE YUMURTA TÜKETEBİLİRSİNİZ

Beyin tarafından doğal olarak üretilen 'mutluluk hormonu’ serotonin duygu durum, iştah ve uykuyu yakından ilgilendiren bir kimyasal olduğunu söyleyen Diyetisyen Kurt, “Bilindiği gibi çikolatanın içeriğindeki serotonin ruh halini iyileştirir. Bunun yanında sivri yeşilbiber, kırmızı pul biber gibi acı besinleri tüketmek de mutluluk veren endorfin maddesinin salgılanmasını sağlar. Sonbaharda depresyona karşı savaşmak adına yumurta, kivi, keten tohumu, badem, ceviz, muz, ananas, domates ve özelliklede balık gibi besinlere günlük olarak yer vermek büyük önem taşır” dedi. Önerilerini şöyle sıraladı.

- Tam tahıllı ekmek çeşitlerini kullanın.

.- Hastalıklardan korunmak için C vitamini açısından zengin beslenin.

- Beslenmenizde magnezyum açısından zengin olan muz, kabak çekirdeği, badem, ceviz, nohut ve mercimek gibi besinlere yer verin.

-Haftada 2 gün balık yiyerek Omega 3 ihtiyacınızı karşılayabilir,

-Günde bir kase yoğurt yemeyi de ihmal etmeyin. Süt ve peynir tüketin. Süt ürünleri kalsiyum içeriğiyle de depresyonu azaltmada etkilidir.

GRİBE KARŞI SOĞAN-SARIMSAK KALKANI

Gripten korunmanın yolunun da beslenmeden geçtiğini kaydeden Diyet UzmanıPınar Kurt sözlerini şöyle sürdürdü: “Sebze ve meyveler içerdikleri vitaminler yoluyla özellikle C vitaminleri ve güçlü antioksidan bağışıklığımızı güçlendiren besinlerden biridir. Sebzelerden brokoli, lahana, kereviz, pazı, turp, ıspanak gibi yeşil yapraklı sebzeler özellikle kış aylarında mutlaka tüketilmesi gereken bağışıklığı güçlendiren sebzelerdir. Çiğ ya da özellikle soğan ve sarımsağın da bağışıklığı güçlendirici ve antimikrobiyal etkileri olduğu için bunlarla birlikte pişirilerek tüketilmeleri önerilir.”

Diğer Yazılar